Co ma wspólnego cebulka z dzieckiem, czyli jak ubrać dziecko jesienią?

Jesień w naszym kraju bywa bardzo kapryśna. Z reguły ranki i wieczory są bardzo chłodne, zdarzają się nawet przymrozki. Ale wiele jesiennych dni jest nie tylko bardzo pogodnych, ale także bardzo ciepłych. Stąd też wielu rodziców ma problem jak ubrać dziecko jesienią. Tutaj dochodzimy do kwestii pytania, które pojawia się w tytule. Otóż w okresie jesiennym najlepiej jest ubierać dzieci na cebulkę.

Co to znaczy: na cebulkę?

To bardzo proste, zanim obierzemy cebulę musimy zdjąć z niej kilka cienkich warstw łupiny. Ubieranie na cebulkę to kilka cieńszych warstw cieńszych ubranek założonych jedno na drugie. Oczywiście warstw tych nie może być zbyt dużo, wystarczy dwie, maksymalnie trzy. Ubranka powinny być w miarę cienkie. Dzięki temu kilka warstw nie będzie utrudniać dziecku ruchów. Ubranemu na cebulkę maluchowi będzie wygodnie i ciepło. Rozwiązanie to sprawdza się bardzo dobrze – kiedy w ciągu dnia temperatura wzrośnie, jedną czy dwie warstwy można zdjąć.

Co wybrać na pierwszą warstwę?

Pierwsza warstwa to bielizna, koszulka lub bluzeczka i rajstopy. Idealnie byłoby, gdyby były to ubranka uszyte z naturalnych tkanin. Godne polecenia są bawełniane, które są miłe w dotyku, ciepłe i pozwalają skórze oddychać. Nie powinny być zbyt obcisłe. Wtedy będą nie tylko bardziej wygodne, ale także bardziej zdrowe. Nie będą utrudniać krążenia krwi, tym samym dziecko nie będzie marzło.

Druga i trzecia warstwa

Na drugą warstwę powinny składać się ubrania nazywane dziennymi. Są to przede wszystkim spodnie (dla starszych dziewczynek także sukieneczki lu spódniczki), sweterki, kamizelki i skarpetki. Na jesień te części garderoby mogą być uszyte z flaneli, sztruksu lub dżinsu. Do odzieży dziennej zaliczamy także wygodne dresy. Na jesień mogą być lekko ocieplone. Ostatnią warstwę stanowi odzież wierzchnia. Są to nie tylko lekkie, ocieplane kurteczki, ale także rękawiczki, czapka i szaliczek. Do warstwy wierzchniej zaliczamy także obuwie. Buty nie mogą być za ciasne, mogą być troszkę luźniejsze. W zbyt ciasnych butach stopy będą marzły bardzo szybko. Pamiętajmy też, że jesienią bardzo często pada deszcz, a ulubioną zabawą dzieci jest wchodzenie w kałuże. Na jesień wybierzmy więc nieprzemakalne botki lub ocieplane kalosze. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nawet po spacerze w kałużach stopy dziecka pozostaną suche i ciepłe. Wśród odzieży wierzchniej bardzo ważną rolę pełni czapka. To właśnie przez głowę zarówno osoby dorosłe jak i dzieci tracą najwięcej ciepła. W jesienne dni koniecznie więc przed wyjściem na dwór należy założyć dzieciom czapkę.

O czym jeszcze rodzice powinni pamiętać?

Jesienny ubiór rodzice powinny dostosować nie tylko do panującej na zewnątrz pogody, ale także do aktywności dziecka. Bardzo aktywne i starsze dzieci możemy założyć dwie warstwy ubranek zdecydowanie cieńszych niż w przypadku dzieci mało aktywnych i bardzo małych. To, że rodzicom jest podczas spaceru chłodno nie oznacza, że ich biegające dwu- czy czteroletnie dziecko także marznie. W czasie aktywności ruchowej raczej nie dojdzie do przemarznięcia dziecka. Prędzej się ono spoci niż wychłodzi. Cieplej należy jedynie ubierać niemowlęta, które tylko leżą lub siedzą w łóżeczku. Im rzeczywiście w zbyt cienkich ubrankach może być chłodno lub wręcz zimno.

Ubieranie dzieci jesienią na cebulkę jest idealnym rozwiązaniem. Dwie warstwy złożone z cienkich ubrań lepiej chronią przed chłodem niż jedna gruba warstwa. Rodzice powinni też pamiętać, aby ubierając dzieci na jesień uwzględniać nie tylko warunki pogodowe, ale 20także aktywność dziecka.

 

Artykuł napisany we współpracy z ekspertami od odzieży dziecięcej pracującymi w sklepach Betito.