Czarter jachtu z Szybeniku (Yacht Charter from Sibenik in Croatia)

Jadąc w stronę Szybenika i podziwiając urokliwe widoki, rozpościerające się z drogi nr 8, nie spodziewałam się czegoś nowego. Kupując świeżo tłoczoną oliwę od sympatycznego właściciela plantacji drzew oliwnych, oczekiwałam kolejnego, mocno zatłoczonego, hałaśliwego, starego miasta z wąskimi uliczkami i tłumem turystów. Miasto zaskoczyło mnie w pełni.

Szybenik znany jest przede wszystkim z niepowtarzalnej Katedry św. Jakuba, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obiekt naprawdę robi wrażenie i choć widziałam już wiele tego typu budowli sakralnych – ta przygniotła mnie swoją monumentalnością i pięknym wykończeniem w detalach. Świątynia powstała w XV wieku, łączy styl gotycki z rozbudową renesansową, co daje jej ciekawą formę i wygląd. W dodatku – pozwala schronić się w chłodnym wnętrzu, kiedy na zewnątrz trwa walka z żarem.

Wśród zabytkowych budowli, godnych szczególnej uwagi, znajduje się również mocno zniszczona, ale stanowiąca dobry punkt widokowy twierdza św. Michała oraz okolice klasztoru św. Wawrzyńca. To klimatyczne ogrody i zabudowania, pozwalające na kontemplację i zadumę.

Oprócz atrakcyjnego, położonego na wzgórzu starego miasta, które, jak już wspominałam, nie jest aż tak zatłoczone i przepełnione komercyjnym krzykiem jak np. Split czy Trogir, na uwagę zasługuje geograficzne położenie miasta, które jest otoczone z trzech stron zatoką. To doskonała baza wypadowa do rejsów jachtem na okoliczne, malutkie wysepki – do wyboru jest szereg usług czarterowych.

Jednym słowem – warto wybrać się do Szybenika, aby nieco odetchnąć plażowym, chorwackim zgiełkiem. Dla mnie była to podróż bardzo spokojna i wartościowa.

 

Artykuł po angielsku:

Sibenik is the most recommended and visited historic city in Croatia.  The main attractions of this city do not fail to include cultural and historical monuments.  We have visited this historic city on the fourth day. We have visited Church of St. Krsevan, City Hall, St. Michael fortress, Cathedral St. Jacob and other monuments.  We were surprised with the overall natural beauty of this city and the most remarkable culture.

 

Strona / Website: 10 different possibilites of yacht charter in Croatia