Dlaczego kobiety uzależniają się szybciej?

Niestety, żadne zrównanie płci tutaj nie pomoże. Bo fakty są takie, że kobiety uzależniają się szybciej od mężczyzn. Dlaczego tak jest?

Wszystkiemu winne hormony

Powodem jest biologia i psychologia. Odporność pań na alkohol jest aż pięciokrotnie niższa. I o ile kobiety już po pięciu latach regularnego picia lądują u lekarza ze zniszczoną wątrobą, to u panów wątroba wytrzymuje aż o piętnaście lat dłużej, a nawet zdarzają się przypadki, że panowie mają jeszcze bardziej wytrzymałą wątrobę. Przyczyną słabszej kondycji kobiet jest wytwarzanie przez kobiecy organizm mniejszej ilości przerabiających alkohol enzymów. Przyczyną jest również układ hormonalny, czyli wynikające z cyklu menstruacyjnego zmiany hormonalne i mniejsza ilość wody w ciele a większa w tkance tłuszczowej.

Kobiety dłużej nie zauważają problemu

Poza tym panie później trafiają na terapię odwykową i efekt jest taki, że ich leczenie jest trudniejsze. Kobiety później lądują na odwyku z takiego powodu, że dłużej wypierają fakt, że są uzależnione. Często piją w samotności, podczas gdy mężczyźni robią to wśród znajomych czy rodziny i wcześniej widać, że mają problem z alkoholem. W przypadku kobiet picie alkoholu wieczorami może trwać przez wiele lat i nie wpływać to na życie zawodowe kobiety. Dopiero po długim czasie jest ona w stanie przyznać, że ma problem z nadużywaniem alkoholu.

Wykluczenie kobiet alkoholiczek

Ale dlaczego panie piją w samotności? Wynika to z tego, że na nadużywanie alkoholu przez mężczyzn jest zdecydowanie większe przyzwolenie kulturowe. Dlatego panie robią to często wtedy, gdy nikt nie widzi. Większe są wobec nich oczekiwania. Mają być idealnymi matkami i gospodyniami domowymi. Dlatego kobiety ukrywają swój nałóg jak długo się da. Nie chcą długo ujawnić swojego problemu, ponieważ boją się oceniania typu „zła matka”. Poza tym uzależnione panie są szybciej odrzucane przez bliskich i łatwiej staczają się na dno przy braku wsparcia. Większość kobiet zgłaszających się na terapię antyalkoholową jest samotna, odrzucona przez najbliższych.

Pracoholizm a alkoholizm

Uzależniają się od alkoholu bardzo często młode singielki z wykształceniem wyższym. Drugą częstą grupą są starsze panie, których dzieci wyprowadziły się z domu. Ale kobiety uzależniają się nie tylko od alkoholu, ale także od papierosów, leków, seksu, pracoy, zakupów i hazardu. Często więc osobą uzależnioną jest pracoholiczka piastująca urząd prezesa, dyrektora czy menedżera. Jest perfekcyjna i krytyczna oraz ma wygórowane wymagania wobec siebie i innych. Często brakuje jej dystansu wobec rzeczywistości i nie umie innych prosić o pomoc. Ciekawe jest to, że właśnie pracoholizm nakręca kolejne uzależnienia takie jak uzależnienie od alkoholu. Kobieta na stanowisku musi stale wybierać między rolami przypisanymi do jej płci, na przykład rolą matki i żony, a ambicją. To napięcie związane z wyborem rozładowuje alkoholem czy też innymi rzeczami takimi jak seks czy nawet zakupy. Pracoholizm generuje samotność, a to z kolei depresję i alkoholizm. Jeśli kobieta doszła już tak daleko w uzależnieniu, to zazwyczaj jedyną terapią jest odwyk w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień.