Jak wysoka będzie nasza emerytura

Nasze życie możemy podzielić na trzy części. Pierwszym jest etap szkolny, drugim czas aktywności zawodowej i w końcu trzecim odpoczynek po latach pracy czyli emerytura. W czasach szkolnych, nabywamy wiedzy i umiejętności, aby w przyszłości znaleźć pracę i zarabiać pieniądze. Podczas pracy zawodowej, jesteśmy zatrudnieni „na etacie” lub też prowadzimy własną działalność gospodarczą i zarabiamy pieniądze. A na emeryturze, odpoczywamy po tych wszystkich latach.

Na każdym etapie życia chcemy, abyśmy mieli wystarczają ilość środków finansowych. Podczas nauki pieniądze otrzymujemy od rodziców, podczas pracy od właściciela firmy który nas zatrudnia, a podczas emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. I właśnie zatrzymajmy się chwilę na naszą emeryturą i świadczeniami, jakie będziemy otrzymywać. Słuchając opinii ekspertów, możemy być trochę przerażeni. Mówią oni, że pieniądze jakie będziemy otrzymywać z ZUS-u, będą wynosiły zaledwie około 30-40% naszej ostatniej wypłaty. Oznacza to, że jeżeli obecnie zarabiamy 3 000 zł miesięcznie, na emeryturze dostaniemy około 1 000 zł. Trzeba przyznać, że różnica jest wielka. A przecież w tym czasie dalej będziemy musieli płacić rachunki, kupować jedzenie czy ubranie. I nikt w sklepie nie obniży nam ceny z racji tego, że jesteśmy na emeryturze. Z czego bierze się taka różnica? Odpowiedź jest prosta. Żyjemy coraz dłużej, pracuje nas coraz mniej, więc w budżecie państwa, który jest odpowiedzialny za wypłatę emerytur, robi się wielka dziura. Zwyczajnie nie ma w nim wystarczającej ilości pieniędzy. I dlatego wysokość świadczeń emerytalnych stale się zmniejsza.

Czy oznacza to, że na emeryturze grozi nam tylko wegetacja i stałe braki finansowe? Jedynym rozwiązaniem jest tu samodzielne oszczędzanie i uzbieranie sumy, która pokryje różnicę pomiędzy naszą ostatnią wypłatą, a świadczeniami otrzymywanymi z ZUS. I chociaż oszczędzanie nie jest łatwe, bo przecież każdy z nas ma bieżące potrzeby i wydatki, to jednak musimy to robić, by kiedyś móc spokojnie i dostatnie żyć.