Rodzinne biznesy

Każda osoba, która rozpoczyna działalność gospodarczą, ma nadzieję, że firma będzie rozwijać się jak najlepiej, że będzie przynosiła zyski i że biznesmen, będzie miał ogromne powody do satysfakcji. Oczywiście nie zawsze te marzenia się spełniają i nie zawsze sytuacja wygląda tak kolorowo. W biznesie przecież różnie się dzieje i czasami nawet firmy upadają. Dużo tu zależy od zdolności biznesmena, od sytuacji na rynku, czy nawet od szczęścia. Jednakże należy mieć nadzieje, że wszystko będzie się dobrze rozwijać i biznes się rozkręci.

            Ale każda osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą, ma jeszcze jedno marzenie. Zazwyczaj chcą oni, aby firma nawet gdy oni pójdą na emeryturę, będzie nadal działała, a najlepiej, gdy będzie zarządzana przez potomka. Dlatego też, zazwyczaj dzieci właściciela firmy, są bardzo wcześnie wprowadzani do firmy, by mogły ją jak najlepiej poznać i by w przyszłości nie miała ona przed nimi tajemnic. Często, rozpoczynają oni swoją pracę od najniższego szczebla, aby poznać jej charakter i by później lepiej zrozumieć swoich pracowników. Z całą pewnością pomaga to w późniejszym zarządzaniu firmą, oczywiście pod warunkiem, że będą oni chcieli nią kierować. Albowiem dosyć często się zdarza, że potomkowie biznesmena, wcale nie chcą kontynuować rodzinnych tradycji i nie chcą przejąć sterów w firmie. Powodów tego może być kilka. Ktoś po prostu nie chce być biznesmenem, ktoś nie nadaje się do tego, a jeszcze ktoś inny chce pokazać swoim rodzicom, że on też potrafi stworzyć firmę od podstaw i też potrafi nią zarządzać. Czy dla rodzica biznesmena jest to rozczarowanie? To zależy. Dla jednego pewno tak, a drugi będzie dumny, że jego dziecko chce dojść do wszystkiego samemu. Wszystko zależy tu od charakterów zarówno rodziców, jak i ich potomstwa.

            Czy zawsze rodzinne biznesy dobrze funkcjonują? Z tym bywa różnie. Czasami sprawdza się to znakomicie, a czasami firma po jakimś czasie opada. I to też z różnych powodów. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż każdy człowiek, a tym samym każda firma jest inna.