Szeroki wybór nawilżaczy powietrza

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że wilgotność powietrza ma bezpośredni wpływ na ich zdrowie oraz samopoczucie. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, producenci stale poszerzają ofertę urządzeń, których zadaniem jest odpowiednie nawilżanie powietrza w pomieszczeniach.

Duży wybór ofert

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, jaki nawilżacz powietrza zakupić, warto przeanalizować ofertę rynkową, która jest bardzo szeroka. Do wyboru są zarówno proste, tradycyjne urządzenia, jak i bardziej wymyślne nawilżacze, posiadające dużo dodatkowych funkcji. Do najpopularniejszych modeli należą:

Nawilżacze tradycyjne

Tradycyjne nawilżacze powietrza nie zużywają energii elektrycznej. Zazwyczaj są to stalowe lub ceramiczne pojemniki, które należy zawiesić na kaloryferze. Mimo iż ich powierzchnia oddziaływania nie jest zbyt duża, stanowią doskonałą alternatywę dla niskobudżetowego nawilżenie mieszkania. Są to najtańsze nawilżacze, których koszt utrzymania również jest niewielki. Do zawieszonego na kaloryferze pojemnika wystarczy nalewać wodę, ta zaś paruje pod wpływem ciepła, i w ten sposób zwiększa wilgotność powietrza.

Parowe nawilżacze powietrza

Praca nawilżaczy parowych polega na wytwarzaniu ciepłej pary wodnej. Dzieje się to dzięki znajdującej się wewnątrz urządzenia grzałce, doprowadzającej wodę do wrzenia. Główne zalety tych nawilżaczy to: niska cena, brak konieczności regularnej wymiany akcesoriów, częściowa likwidacja bakterii i drobnoustrojów w pomieszczeniu oraz możliwość zastosowania w nich olejków zapachowych. Z tego powodu, iż jest to urządzenie działające na prąd, częste użytkowanie nawilżacza parowego prowadzi do zwiększenia rachunków za energię. Wrząca, parująca woda niesie za sobą również ryzyko poparzenia, dlatego nawilżacz parowy powinien być umieszczony poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

Ultradźwiękowe nawilżacze powietrza

Ultradźwiękowe nawilżacze powietrza są obecnie najpopularniejsze i najchętniej kupowane. Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór tych modeli. Niektóre z nich charakteryzują się eleganckim wyglądem, dużą zawartością elektroniki, możliwy jest także wybór sposobu nawilżenia (wodą ciepłą lub zimną). Ich działanie mechaniczne polega na rozbijaniu wody na malutkie cząsteczki pary. W ten sposób ultradźwięki wytwarzają białą mgiełkę. Urządzenie to pozwala na precyzyjne sterowanie wilgotnością w domu lub w biurze, jego praca jest cicha i nie wymaga dużych kosztów utrzymania.

Ewaporacyjne nawilżacze powietrza

Urządzenia tego typu posiadają bardzo prostą konstrukcję, są najzdrowsze, nie sprawiają żadnych problemów oraz działają na zasadzie naturalnej. Wysuszone powietrze zostaje zassane przez wentylator, zwilżona mata ewaporacyjna przepuszcza, nawilża i częściowo oczyszcza je z zanieczyszczeń. W efekcie powietrze zostaje odparowane i pojawia się pod postacią niewidocznej pary. Do najważniejszych zalet nawilżaczy ewaporacyjnych należą m.in. energooszczędność, możliwość dodawania do wody olejków aromatycznych, łatwość w obsłudze, niezawodność.

Nawilżacz powietrza z jonizatorem

Oprócz podstawowych rodzajów nawilżaczy, możliwy jest także zakup modelu wyposażonego w jonizator. Tego typu urządzenia generują jony ujemne, dzięki czemu zawarte w powietrzu jony dodatnie zostają zneutralizowane. Wpływa to dobroczynnie na organizm i jego oczyszczenie.

 

Najpopularniejsze marki nawilżaczy

Na wybór konkretnego modelu nawilżacza ma również wpływ renoma i popularność producenta. Składają się na nią: odpowiednio prowadzony marketing, jakość produktów oraz szerokość oferty. Do najpopularniejszych producentów nawilżaczy powietrza zaliczają się:
Clatronic – jest to stosunkowo niedroga marka, w związku z czym cieszy się dużą popularnością wśród klientów.
Eldom – oferta tej marki jest bardzo szeroka. Urządzenia charakteryzują się atrakcyjną ceną oraz funkcjonalnością.
Blaupunkt – firma niemiecka, produkująca niezawodne nawilżacze wysokiej jakości.

Ile zapłacimy za zakup urządzenia?

Jeżeli nadal nie jesteśmy zdecydowani, jaki nawilżacz powietrza wybrać, warto zapoznać się z ofertą cenową. Najtańsze będą z pewnością modele tradycyjne, ich ceny zaczynają się już od kilku złotych. Koszt urządzeń parowych i ewaporacyjnych wynosi ok. 100 zł, natomiast ultradźwiękowych ok. 50 zł. Jeżeli jednak zależy nam na maksymalnej skuteczności i większej funkcjonalności, należy szukać wśród produktów nawet kilkukrotnie droższych.