W co warto inwestować nasze pieniądze

Posiadanie nadwyżki finansowej, to chyba marzenie każdego człowieka. Każdy tę nadwyżkę chciałby też w odpowiedni sposób zainwestować, by przynosiła ona jakieś zyski. Na całe szczęście, mamy bardzo dużo rodzaju inwestycji, w których pieniądze można pomnażać. I tylko od nas samych będzie zależało, jaką strategię przyjmiemy.

Sposób inwestowania ściśle powiązany jest z naszym nastawieniem do ryzyka. Inaczej będą inwestować ludzie, którzy nie wola zarobić mniej, a nie stracić swoich pieniędzy, a inaczej ci, którzy są skłonni zaryzykować i nastawiają się na wyższe zyski zdając sobie równocześnie sprawę, że wiąże się to z możliwością ich utraty. Inwestorzy z pierwszej grupy, będą więc przede wszystkim wpłacali swoje oszczędności, na bezpieczne bankowe lokaty i konta oszczędnościowe. Wprawdzie ich zyski będą stosunkowo niewielkie, jednakże maja oni pewność, że pieniędzy nie stracą. Alternatywą dla tych produktów bankowych, mogą być obligacje skarbowe, oferowane przed Rząd. Są one również nisko oprocentowane, ale również stosunkowo stabilne. Natomiast bardzo duże pole do popisu mają ci, którzy chcą osiągnąć wyższe zyski, kosztem większego ryzyka. Chyba najbardziej popularna w takim przypadku, jest wpłata gotówki do funduszy inwestycyjnych. Operują one wpłaconymi pieniędzmi swoich klientów, pomnażając je lub też i nie. Zyski bywają tu duże, ale i zdarza się strata czyli realna utrata wpłaconych środków. Inwestorzy mogą też zarabiać samodzielnie. Najlepszym przykładem może tu chyba być Giełda Papierów Wartościowych i obrót akcjami. Mogą one dać duże zyski, ale i można wszystkie pieniądze stracić. Inwestorzy mogą handlować również walutą, a raczej różnicami ich kursów. I tutaj zyski mogą być duże, jaki duże mogą być straty.

Oczywiście możliwości na pomnażanie pieniędzy jest jeszcze więcej. Złoto, monety, działa sztuki, wina – to tylko niektóre z nich. Pamiętajmy jednak, aby inwestować „z głową”. Stracić pieniądze jest bowiem bardzo łatwo, natomiast osiągnąć przyzwoite zyski, stosunkowo trudno.