Współczesne metody komunikowania się

Na pewno jeszcze wiele osób pamięta, że kilkadziesiąt lat temu praktycznie jedynym sposobem na komunikowanie się z innymi osobami, którzy znajdowali się w bardzo dalekiej odległości od nas były listy. Wprawdzie w użyciu były też i telefony, ale ich zasięg, a przede wszystkim jakość pozostawiały wiele do życzenia. Więc każdy, kto chciał „porozmawiać” z inna osobą, musiał napisać list, wysłać go i czekać na odpowiedź. Jak łatwo się domyśleć, trwało to długo i na pewno nie było wygodne.

            Na całe szczęście, ten etap jest już za nami. Dzięki rozwojowi współczesnej technologii, komunikowanie z innymi osobami stało się o wiele łatwiejsze a co najważniejsze, możemy rozmawiać z ludźmi z każdego zakątka świata w czasie rzeczywistym. A wszystko dzięki rozwojowi telefonii komórkowej i sieci internetowej. Dzisiaj już nawet dzieci mają swoje własne telefony komórkowe, z których mogą korzystać z każdego miejsca. Co ważne, można przez nie zarówno rozmawiać, jak i wysyłać wiadomości tekstowe. Jednak o wiele większe możliwości daje nam Internet. Po pierwsze w sieci funkcjonuje poczta internetowa. Jeżeli mamy swoją skrzynkę mailową, możemy z niej wysyłać lub odbierać wiadomości od innych. W przeciwieństwie do standardowych listów, maile otrzymujemy zaraz po wysłaniu i od razu możemy napisać też odpowiedź. Ale Internet daje nam też możliwość komunikowania się za pomocą tekstów – komunikatory typu Gadu-Gadu, czy też za pomocą dźwięku – tutaj od jakiegoś już czasu króluje Skype. Co więcej, rozmawiając przez Internet, mamy nie tylko możliwość słuchania naszego rozmówcy, ale i oglądania jego twarzy. Albowiem oprócz dźwięku przesyłany jest też obraz. Ten sposób rozmowy, można również prowadzić przez telefon komórkowy.

            Widzimy więc wyraźnie, że dzisiaj komunikacja z innymi ludźmi, nawet znajdującymi się po drugiej stronie kuli ziemskiej jest niezwykle prosta. Ale to chyba dobrze, gdyż dzięki temu możemy swobodnie kontaktować się z naszymi znajomymi, czy też z naszą rodziną i to ważne, zazwyczaj nie musimy w ogóle za to płacić.