Chorwacja – co warto zobaczyć

Z roku na rok turyści coraz chętniej spoglądają w kierunku nieznanych im dotąd zakątków Europy. Przesyt kurortami zachodnioeuropejskimi stał się na tyle dostrzegalny, że na znaczeniu zaczęły zyskiwać regiony mniej popularne medialnie, aczkolwiek wcale nie gorsze względem swoich hiszpańskich, czy włoskich konkurentów. Rosnący napływ turystów odnotowują między innymi Bałkany: Chorwacja, Bułgaria, Albania – nieznane dotąd na szerszą skalę przyciągają wizją niezatłoczonych plaż, krystalicznie czystych wód i dziewiczych krajobrazów. Jednym z miast, które najszybciej zdobywają rzesze klientów jest w chwili obecnej chorwacki Dubrownik. Położony na południu kraju, nad Morzem Adriatyckim stanowi główny ośrodek turystyczny Dalmacji. Warto dodać, iż w mieście znajduje się ważny port handlowy i pasażerski dający bezpośrednie połączenie promem z włoskim Bari.

Ponadto na obrzeżach Dubrownika znajduje się również międzynarodowy port lotniczy. Jak zatem widać, pod względem komunikacyjnym ośrodek przygotowany jest wzorowo. Co należy do największych atrakcji turystycznych Dubrownika? Otóż plaża i woda stanowią tu na dobrą sprawę miły dodatek, bowiem największym skarbem miasta, określanego mianem Perły Adriatyku jest jego zapierająca dech w piersiach architektura, oraz niezwykła mnogość zabytków. Dość powiedzieć, że starówka Dubrownika wpisana została na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jej wyjątkowość polega między innymi na tym, iż wszystkie budynki znajdujące się na Starym Mieście zbudowane zostały z kamienia. Ogromne wrażenie budzi także niezwykły układ urbanistyczny, ze wspaniale zachowanymi murami obronnymi budowanymi na przestrzeni XIII i XV wieku o wysokości dochodzącej do 25 metrów robią ogromne wrażenie, a to nie wszystko.

Równie okazale prezentują się bastiony i baszty sięgające X wieku! Obowiązkowym punktem wizyty podczas pobytu w Dubrowniku są również pałace: Rektorów, oraz Sponza, a także liczne klasztory, z których warto wymienić między innymi klasztory Franciszkanów, Klarysek i Dominikanów – wszystkie w stylu gotyckim. Na uwagę zasługują także renesansowy Kościół św. Zbawiciela, oraz zbudowany w stylu barokowym Kościół św. Błażeja, czy Kościół Jezuitów. Mnogość zabytków Perły Adriatyku naprawdę robi wrażenie. Jednymi z ciekawszych atrakcji dla turystów są również XV-wieczne zabytkowe studnie – Wielka i Mała studnia Onofria, których możliwości praktycznego zastosowania nie straciły w żaden sposób do dnia dzisiejszego. W Dubrowniku warto odwiedzić także ruiny klasztoru Benedyktynów, oraz francuską twierdzę Fort Royal, którą znajdziemy na wyspie Lokrum.

Jak widać, określenie Dubrownika mianem Perły Adriatyku nie jest w żadnym wypadku określeniem na wyrost, wręcz przeciwnie. Miasto całkowicie zasługuje na wszystkie komplementy jakie płyną w jego kierunku, a obecność na światowej liście UNESCO jest tylko potwierdzeniem niezwykłego bogactwa kulturowego regionu. Tym bardziej warto ów region odwiedzić osobiście. Choć z roku na rok rośnie liczba napływających tu turystów, nie musimy obawiać się tłumów. Dubrownik jest dostępny przez cały rok, więc termin przyjazdu nie stanowi tu większego ograniczenia. Dla miejscowych zabytków, oraz niezwykle urokliwych krajobrazów i klimatu warto poświęcić co cały swój wolny czas. Dubrownik jest bowiem jednym z takich miejsc, gdzie po przybyciu najchętniej zostalibyśmy tu już na stałe.