Co musisz wiedzieć o Legii Warszawa?

Jeśli jesteś fanem piłki nożnej w Polsce koniecznie musisz wiedzieć, jakie kluby można zobaczyć na ekstraklasowych boiskach. Łączy nas piłka – to pewne, jednak nie każdy kibic w Polsce zna najważniejsze fakty, o zespołach występujących w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jakie są podstawowe informacje o Legii Warszawa, które powinien znać każdy fan Ekstraklasy? Oto nasze typy:

Stulecie

W 2016 roku Legia obchodziła setną rocznicę założenia. Piłkarska drużyna Legionowa powstała w marcu 1916 roku jako jedna z sekcji Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego „Legia” Warszawa. Stąd też przydomek klubu, którym posługuje się również do dzisiaj – „Wojskowi”. Sekcję piłkarską utworzyli bowiem żołnierze Legionów Józefa Piłsudskiego. Nie byli to jednak Warszawiacy – do stolicy piłka nożna przywędrowała z Galicji, czyli Krakowa i Lwowa. Obecna nazwa, czyli Legia Warszawa Spółka Akcyjna, obowiązuje od lipca 2012 roku. Pierwszym wyjazdowym meczem Legii było spotkanie z Cracovią, które sensacyjnie wygrali Legioniści 2:1.

Po rozwiązaniu Legionów (na skutek aresztowania Piłsudskiego) drużyna na 3 lata przestała istnieć, a uformowała się już na stałe dopiero w 1920 roku.

Spore osiągnięcia

Legię Warszawa można zaliczyć do najbardziej utytułowanych klubów w Polsce. „Wojskowi” aż 11 razy sięgali po mistrzostwo kraju (to tylko o 3 mistrzostwa mniej niż najbardziej utytułowany klub w Polsce – Górnik Zabrze) z czego aż pięć tytułów trafiło do Warszawiaków w ostatnich 7 latach. To oznacza, że Legia jest obecnie najlepszym zespołem w kraju. Legioniści w ostatnich sezonach pięć razy z rzędu sięgali również po Puchar Polski (ta sztuka i przedłużenie serii nie udało się już w sezonie 2016/17).

Teoretycznie Legia Warszawa w sportowej walce wywalczyła 12 tytułów Mistrza Polski. Jeden z nich został jej jednak odebrany. W sezonie 1992/93 „Wojskowym” zarzucono niesportową postawę w czasie trwania rozgrywek (nigdy tego nie udowodniono) i odebrano bramki oraz punkty zdobyte w ostatnim meczu. Wobec tego mistrzostwo odebrał Lech Poznań.

„Wojskowi”, jako jedyny klub w Ekstraklasie, po II wojnie światowej nie spadł do niższej ligi.

Legia Warszawa to jedyny polski klub, któremu w XXI wieku udało się awansować do fazy grupowej Ligi Mistrzów (w sezonie 2016/17). Na polski zespół w tej fazie rozgrywek klubowych kibice czekali 21 lat. Legia nie zmarnowała szansy i w fazie grupowej uplasowała się na 3 miejscu, co jest ogromnym sukcesem (wyżej były tylko Borussia Dortmund i Real Madryt).

Galeria sław

Legia Warszawa może poszczycić się tym, że w jej barwach występowali piłkarze, którzy stali się później ikonami polskiej piłki. Kto grał dla zespołu z Warszawy? Między innymi Kazimierz Górski, który w Legii występował nie tylko jako piłkarz, ale również trzykrotnie jako trener. Kolejną „sławą” w gablocie „Wojskowych” jest z pewnością Kazimierz Deyna, jeden z najważniejszych „Orłów” Kazimierza Górskiego – lider i kapitan reprezentacji. Niewątpliwą sławą jest również Lucjan Brychczy, dotychczasowy rekordzista Ekstraklasy pod względem strzelonych goli.

 

Newsy sportowe z Polski: www.laczynaspasja.pl