Kiedy kobieta powinna odwiedzić ginekologa?

Kobieta powinna odwiedzić ginekologa wtedy, gdy jest to konieczne. Wizyty powinny być regularne. Co to znaczy? Pierwsza wizyta powinna odbyć się wtedy, gdy kobieta podejmuje aktywność seksualną. Niezbędne jest zbadanie kobiety przez ginekologa i dobranie odpowiedniej formy antykoncepcji, rozmowa na temat współżycia, badanie. Zazwyczaj pierwsza wizyta u ginekologa odbywa się, gdy kobieta jest w wieku między 16 a 21 rokiem życia (pierwsza wizyta musi odbyć się przed 21 rokiem życia).

Nawet, gdy kobieta nie współżyje mogą pojawić się stany zapalne, cysty czy guzki. Badanie u ginekologa jest koniecznością, nawet gdy kobieta jest dziewicą i nie podjęła jeszcze współżycia. Powinna poinformować o dziewictwie, aby badanie przebiegało w sposób odpowiedni. Pierwsza wizyta u ginekologa składa się z rozmowy ginekologa z pacjentką oraz z badania ginekologicznego, do którego pacjentka powinna być odpowiednio przygotowana.

 

Wizyty okresowe u ginekologa

Wizyty okresowe powinny odbywać się raz do roku. Jest to wystarczająca częstotliwość. O ile oczywiście kobieta nie planuje dziecka lub nie jest w ciąży.

 

Kiedy powinna nastąpić ostatnia wizyta u ginekologa? Około 70. roku życia, czyli w czasie menopauzy. Oczywiście o ile nie ma niepokojących objawów i kobieta czuje się dobrze, nie cierpi na żadne dolegliwości.

 

Gdy kobieta jest w okresie rozrodczym, wówczas powinna odwiedzić lekarza specjalistę przy zmianach cyklu, bo mogą one oznaczać, że kobieta jest w ciąży.

 

Podczas menopauzy kobiety mają lżejsze krwawienia, częstotliwość krwawień jest rzadsza. Większość kobiet rozpoczyna menopauzę tuż po 50. roku życia. Nieregularne krwawienia – jeśli zauważysz krwawienie związane z miesiączką, wówczas koniecznie należy udać się do ginekologa. Krwawienie podczas ciąży jest niepokojącym sygnałem. Zdrowa kobieta, nie będąca w ciąży, powinna wybrać się do lekarza, gdy czuje ból lub dyskomfort. Swędzenie, upławy, infekcje także muszą być sprawdzane przez lekarza.

Mieszkasz w Warszawie? Umów się na konsultacje u lekarza ginekologa.