Kupowanie mieszkania – co wziąć pod uwagę?

W życiu w końcu przychodzi taki okres, że planujemy zakup mieszkania – miejsca, w którym spędzimy przynajmniej najbliższe lata naszego życia. Mieszkanie będzie naszym domem, więc jego wybór powinien być przemyślany i jak najlepiej spełniać nasze oczekiwania i plany. Co wziąć pod uwagę przy kupnie mieszkania w Warszawie?

Zacznij od kartki i długopisu

Zanim zaczniesz przeglądać oferty zakupu usiądź wygodnie przy stole z kartką i długopisem. Zastanów się dobrze, jakie mieszkanie jest ci potrzebne – myśl nie tylko o chwili obecnej, ale również o przyszłości. Czy ma być to mieszkanie dla jednej osoby, młodego małżeństwa, a może rodziny z dzieckiem? Weź pod uwagę takie sprawy, jak metraż, ilość pokoi, balkon, miejsce garażowe czy piwnica.

Po drugie, zastanów się nad tym, jaki jest twój budżet i na jakie mieszkanie możesz sobie pozwolić. Czy masz oszczędności, na jaki kredyt masz szansę, czy przysługują ci dodatkowe dofinansowania (na przykład Mieszkanie dla Młodych)? Obliczając budżet nie zapomnij o dodatkowych kosztach, takich jak taksa notarialna, podatek od czynności cywilno-prawnych, opłaty sądowe czy prowizja pośrednika. Zapisz to wszystko, dzięki tym notatkom będziesz wiedzieć, w jakich przedziałach cenowych szukać swojego wymarzonego mieszkania w Warszawie i, przy zaplanowanym budżecie, nie będziesz panikować, kiedy pojawią się kolejne opłaty.

Gdzie widzisz się za kilka lat?

Dokładnie słowo „gdzie” jest tutaj kluczowe – wybieranie mieszkania w dowolnej lokalizacji nigdy nie jest dobrym pomysłem. Przede wszystkim ze względu na diametralnie różniące się ceny za metr kwadratowy w różnych dzielnicach Warszawy, a także ze względu na ciekawą lub mniej okolicę, sąsiadów czy kwestie logistyczne, takie jak dostępność komunikacji miejskiej, dojazd do pracy czy do szkoły, w przypadku dziecka.

Stąd wybór wcale nie musi być taki prosty. Z reguły, im dalej od centrum miasta, tym tańsze będą mieszkania: mieszkanie o takim samym metrażu kupimy taniej na Bemowie niż w Śródmieściu. Z drugiej strony im daje od centrum tym dłuższy może być dojazd do pracy lub na uczelnię, dlatego kolejnym kryterium, na które warto zwrócić uwagę jest dostępność komunikacji miejskiej, natężenie ruchu czy planowane inwestycje.

Zgiełk to też ważne kryterium. Jeśli mamy dzieci lub są one w naszych planach na najbliższe lata, warto pomyśleć o mieszkaniu, w którego okolicy znajdują się tereny zielone, rekreacyjne czy place zabaw. Ważna jest również infrastruktura, na przykład sklepy spożywcze, przedszkola czy kliniki lekarskie i apteki.

Stan bloku i mieszkania

Najlepiej szukać mieszkania, które znajduje się w świeżo wybudowanym budynku – mamy wtedy pewność, że zarówno mieszkanie, jak i sam blok, znajdują się w świetnym stanie i nie trzeba będzie planować remontów w najbliższym czasie. Inaczej wygląda sprawa przy mieszkaniach z rynku wtórnego, dlatego zawsze w czasie rozmowy z dotychczasowym właścicielem należy zapytać o stan techniczny budynku (z którego jest roku i czy był remontowany), a także o wszystkie instalacje w mieszkaniu, między innymi gazową i elektryczną.