Podstawy dobrej fotografii

Robienie zdjęć przestało być dziś czymś niezwykłym i wyjątkowym. Czy dobrze to czy źle, trudno powiedzieć. Dobrze, że robienie zdjęć stało się ogólnie dostępne. Trochę żal, że straciło swoją niezwykłość, odświętność i powagę, bo przecież kiedyś na fotografiach uwieczniało się tylko ważne chwile. Dziś „trzaska” się zdjęcia wszystkim i wszystkiemu nie zastanawiając się nad tym, czy robi się to prawidłowo, czy też nie.

Zainteresowanych robieniem dobrych zdjęć przy pomocy aparatów cyfrowych, zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi zasadami ich wykonywania. Jakość zdjęć zależy od wybranej rozdzielczości, ale nie ma wątpliwości, że najwyższa jest najlepsza. Zdjęcia z wysoką rozdzielczością zajmują więcej miejsca, to prawda. Lepiej jednak zrobić ich mniej niż rozczarować się ich jakością. Duży obraz daje więcej możliwości obróbki zdjęć, robienia większych odbitek itp. Dużą rozdzielczość wykonanego zdjęcia zawsze można zmniejszyć, w drugą stronę stracimy sporo na jakości. „Fotografia bielsko” uznaje to za nie dopuszczalne. Robiąc zdjęcia rób zawsze więcej niż jedno ujęcie danej sytuacji, postaci czy krajobrazu. Pamiętaj, że aparaty cyfrowe wyposażone są w funkcję samoczynnego wielokrotnego wykonywania zdjęć. Może ci się wydawać, że wszystkie ujęcia są identyczne, ale przy oglądaniu ich na monitorze okaże się, że różnią się one od siebie, jedno podoba się bardziej, inne mniej.

Wielu z wykonywanych zdjęć nie da się przemyśleć i zaplanować, bo robi się je szybko łapiąc w kadr coś co trwa chwilę i zaraz przeminie. Jeśli jednak jest możliwość, próbuj nadawać swoim zdjęciom cechy dobrej kompozycji. Kompozycja zdjęć polega na symetrycznym i atrakcyjnym rozmieszczeniu znajdujących się na nich obiektów. I tak, linia horyzontu powinna się znajdować na jednej trzeciej wysokości zdjęcia. Na fotografiach powinno być więcej nieba niż ziemi. Jeśli fotografujesz jeden obiekt staraj się umieścić go na środku zdjęcia. Przy większej ilości obiektów, wszystkie one powinny wypełniać środkową część fotografii. Na ile jest to możliwe, staraj się unikać niechcianych obiektów po bokach i u dołu zdjęć.

Szpecą one fotografie, zaśmiecają je i irytują przy późniejszym oglądaniu zdjęć. Twoje zdjęcia będą przedstawiały nie to co chcesz na nich pokazać, jeśli nie zastosujesz się do podstawowych prawideł rządzących perspektywą. Błędy z tym związane najlepiej widać na fotografiach przedstawiających osoby, na tle dużych obiektów: zamków, kościołów, murów obronnych itp. Zamki kościoły i mury widać doskonale, a stojące przy nich osoby ledwo można tam znaleźć. Najczęstszym błędem jest bowiem ustawianie bohaterów zdjęć, tuż przy dużych obiektach. Jeśli chcemy, by nasi bliscy byli widoczni na zdjęciach, musimy ustawiać ich mniej więcej w połowie drogi, między aparatem, a dużymi obiektami, które chcemy objąć. Stojąc tuż przy nich, stają się mali i niewidoczni na tle fotografowanym przez nas.