W jaki sposób skutecznie odzyskać swój dług

Nie ma absolutnie jednego skutecznego sposobu na ściągnięcie swojego długu a jak alarmuje Komisja Europejska Polska ma jedne z największych zatorów płatniczych w Polsce. Mało kto wie, że jeden duży zator płatniczy może być przyczyną problemów dla nawet kilkuset rodzin. Zator płatniczy w gospodarce może pojawi się praktycznie na każdym etapie naszej działalności w dodatku niespodziewanie tak więc jeśli nie mamy wystarczająco dużego zapasu gotówki na firmowym koncie to może oznaczać początek kłopotów. Jako, że nasz kontrahent nie wywiązał się z obietnicy zapłaty za faktury w określonym terminie to również my możemy mieć problemy.

Jakie są więc podstawowe przyczyny zatorów płatniczych w gospodarce? Tak na prawdę nie ma jednej uniwersalnej przyczyny zatorów płatniczych w gospodarce. Nie mniej bardzo ważną rolę która tak na prawdę jest nie do przecenienia są Sądy. Jeśli jeden kontrahent jest pewien, że może sobie wysłużyć bezkarnie termin płatności o kilkadziesiąt lub jeszcze więcej dni gdyż jego klient i tak w tym czasie nie jest w stanie nasłać na niego organów państwowych które skutecznie odbiorą od niego ten dług to po prostu może sobie z niego zrobić darmowy czasowy kredyt. Bardzo popularnym procederem jest też po prostu wyprowadzanie majątku ze spółki tak aby jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy – i tutaj również państwo nie spełnia w zupełności swojej roli gdyż wyprowadzanie pieniędzy ze spółki głównie dzięki bardzo skomplikowanemu prawu zapchanym sądom oraz organom ścigania które zajmują się często bardzo niepotrzebnymi rzeczami marnując ten czas w sposób książkowy. Jest wielu przedsiębiorców którzy bezskutecznie próbują w sposób uczciwy prowadzić biznes jednak polskie prawo czasami po prostu nie nadąża za co raz to nowszymi sposobami nieuczciwych przedsiębiorców na nie płacenie faktur w terminie lub też nie płacenie ich wcale.

Oczywiście można korzystać z usług licznych firm windykacyjnych które będą męczyć klienta do momentu aż zwróci nam gotówkę którą nam jest winien. Firmy windykacyjne mają szeroki wachlarz możliwości jeśli chodzi o wpłynięcie na dłużnika co do odzyskania zadłużenia jednak oczywiście dłużnicy próbują się wykręcić praktycznie w każdy możliwy sposób. Minęło już dwadzieścia pięć lat od wprowadzenia gospodarki rynkowej największy więc czas aby państwo zaczęło wspomagać przedsiębiorców w walce z dłużnikami. Bez dwóch zdań jest to w szeroko rozumianym interesie całego społeczeństwa.